Projekty realizowane w szkole
W nasze szkole realizowane są różnorodne projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS. W latach 2012-2015 uczniowie nasi korzystali z zajęć w ramach projektów:
- Dziecięca Akademia Przyszłości-wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe w szkołach podstawowych
- Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III
- Przedszkolak w przyjaznej szkole
- Akademia Smyka
- Otwarte przedszkola
- Szkoła współpracy
- Samorząd Gąbina indywidualizacji nauczania w szkołach sprzyja
- Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe – „Moja przyszłość”.
- Szczegóły
- Odsłony: 169
„AKADEMIA SMYKA” W PUNKCIE PRZEDSZKOLNYM PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W NOWYM GRABIU
Samorząd Miasta i Gminy Gąbin realizował projekt pn: „Akademia Smyka”.
Projekt nr POKL.09.01.01-14-149/11 był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach Priorytetu IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”,
Działanie 9.1. „Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty”, Poddziałanie 9.1.1 „Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej”.
Działania:
1.W dniu 4 listopada 2011r. w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych został złożony wniosek o dofinansowanie projektu pn. „Akademia Smyka” w ramach projektu konkursowego.
- W dniu 15 maja 2012r. projekt ten został przyjęty i zatwierdzony do realizacji przez Zarząd Województwa Mazowieckiego Uchwałą nr 949/159/12.
- W dniu 26.09.2012r podpisanie umowy o dofinansowanie o numerze UDA-POKL.09.01.01-14-149/11-00
- W okresie od 01.07.2012r. do 30.06.2014r. realizacja projektu w Punkcie Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Grabiu.
Beneficjent projektu - Miasto i Gmina Gąbin
Celem głównym projektu jest objęcie edukacją przedszkolną 23 dzieci w wieku 3-5 lat (grupa 3-4-latków i 5-latków) ze wsi Nowe Grabie, Grabie Polskie, Ludwików oraz z terenu gminy Gąbin w okresie 2 lat szkolnych poprzez utworzenie Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Grabiu.
Celami szczegółowymi są:
-rozwój kompetencji edukacyjnych dzieci w wieku 3-5 lat poprzez realizację podstawy programowej
-objęcie opieką specjalistyczną psychologiczno-pedagogiczną, logopedyczną i medyczną dzieci w wieku 3-5 lat
-wspomaganie indywidualnego rozwoju dziecka poprzez uczestnictwo w zajęciach indywidualnych i kulturalnych.
W miesiącach lipiec-wrzesień 2013r została przeprowadzona rekrutacja uzupełniająca dzieci do Punktu Przedszkolnego zgodnie z Regulaminem Rekrutacji Uczestników i Uczestnictwa w Projekcie „Akademia Smyka”.
Punkt Przedszkolny zapewniał dzieciom objętych wsparciem w ramach projektu:
- zajęcia w dwóch grupach wiekowych: 3-4-latki i 5-latki
- opiekę wykwalifikowanej kadry pedagogicznej
- realizację programu nauczania dla dzieci w wieku przedszkolnym
- zajęcia dodatkowe w tym: język angielski, rytmikę
- opiekę logopedyczną dla 4 dzieci, psychologiczną dla 10 dzieci i medyczną
- pomoce dydaktyczne dla 23 dzieci
- wyprawki szkolne (w tym roku szkolnym dla 4 dzieci: podręczniki, zeszyt w kratkę, gładki, w linię, piórnik z wyposażeniem)
- dostęp do bezpiecznych i edukacyjnych zabawek
- przyjazną i radosną atmosferę nauki i zabawy w grupie rówieśniczej
- wyżywienie – 3 posiłki dziennie (śniadanie, obiad oraz podwieczorek)
- wycieczki i imprezy edukacyjne
- porady dla rodziców
Zajęcia prowadzone były od poniedziałku do piątku zgodnie z kalendarzem roku szkolnego w godz. 7.00-16.00
Ponadto w ramach projektu został przeprowadzony generalny remont łazienek z dostosowaniem dla potrzeb dzieci w wieku 3-4-lat, a także sal wychowania przedszkolnego. Na potrzeby działalności punktu przedszkolnego zostały zakupione meble, zabawki, materiały do prowadzenia zajęć.
Dnia 7 listopada 2013r za zgodą MJWPU została zwiększona liczba uczestników projektu z 23 na 34. Komisja Rekrutacyjna przyjęła dzieci z listy rezerwowej do udziału w projekcie. Powyższa zmiana wynika ze zmian demograficznych na terenie gminy oraz z powodu rosnącego zainteresowania edukacją przedszkolną. Zmiany te nie miały negatywnego wpływu na jakość wsparcia oferowanego w ramach edukacji przedszkolnej ani nie spowodowały zmian wartości, rezultatów i produktów projektu.
Kierownik projektu: Dorota Czajkowska
Asystent kierownika projektu: Renata Tarka
Opiekun Punktu Przedszkolnego: Barbara Artiomow
Pracownik finansowo-księgowy: Joanna Stańczak
Biuro projektu: Sala nr 7 w Szkole Podstawowej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Nowym Grabiu
GALERIA ZDJĘĆ
- Szczegóły
- Odsłony: 150
Samorząd Miasta i Gminy Gabin realizował projekt pt: „Samorząd Gąbina indywidualizacji nauczania w szkołach sprzyja”, był to projekt systemowy współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych.
Działania podjęte przez Samorząd Miasta i Gminy Gąbin:
- W dniu 01.03.2013r. w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych złożony został wniosek o dofinansowanie projektu pt.: „Samorząd Gąbina indywidualizacji nauczania w szkołach sprzyja”, w ramach projektu systemowego Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych.
- W dniu 12 lipca 2013 r. w Warszawie Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin - Krzysztof Jadczak podpisał umowę nr UDA-POKL.09.01.02-14-139/13-00 o dofinansowanie Projektu systemowego nr POKL.09.01.02-14-139/13 „Samorząd Gąbina indywidualizacji nauczania w szkołach sprzyja” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
- W okresie od 01.08.2013 r. do 31.07.2014 r. realizacja projektu w szkołach.
Wszystkie szkoły podstawowe z terenu Miasta i Gminy Gąbin zostały objęte projektem, tj. z miejscowości Gąbin, Dobrzyków, Nowe Grabie, Nowy Kamień, Czermno, Borki.
Projekt realizowany był w roku szkolnym 2013/2014, składał się z dwóch działań:
- Działanie nr 1 - „Doposażenie bazy dydaktycznej szkół podstawowych”.
- Działanie nr 2 - „Zajęcia dodatkowe dla szkół podstawowych”.
Cel projektu:
Celem działań podejmowanych w w/w projekcie było wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów poprzez indywidualizację procesu dydaktyczno-wychowawczego w klasach I-III szkoły podstawowej. Cele te zostały zrealizowane poprzez zapewnienie każdemu dziecku oferty edukacyjno-wychowawczo-profilaktycznej zgodnej z jego indywidualnymi potrzebami i możliwościami.
Dofinansowanie:
Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego przyznane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego wynosi 221 712,00 zł. Projekt nie wymaga wkładu własnego Miasta i Gminy Gąbin.
W NASZEJ SZKOLE REALIZOWANE BYŁY NASTĘPUJĄCE ZAJĘCIA:
Zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy – 30 h
Gimnastyka korekcyjna dla dzieci z wadami postawy – 30 h
Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji – 30 h
Zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych - 30h
Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych–matematyczno przyrodnicze–30 h
Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych– muzyczne 30 h
Koordynatorem projektu w szkole była p. Żaneta Dymek
GALERIA ZDJĘĆ